top of page
A független színházakra vonatkozó jogi környezet alakulása 2009-2018 között

​

2008. XII. 19. 

Az Országgyűlés elfogadja az elÅ‘adó-művészeti szervezetek támogatásáról és sajátos foglalkoztatási szabályairól szóló 2008.  évi XCIX. törvényt (Emtv.). 

Az Emtv. 44. § a független színház definícióját is meghatározza, azaz ahol ez a törvény a független színházat említi, az alábbi szervezetekre utal:

„15. független színház: állami vagy önkormányzati fenntartó nélkül működÅ‘ színház, balett- vagy táncegyüttes”

​

A törvény alapján kialakított nyilvántartási rendszerben a független színházakat az ún. VI. kategóriába sorolják.

Az I-V. kategóriába sorolt szervezetek éves működési támogatását a költségvetési törvény határozza meg oly módon, hogy azt az önkormányzatot támogatja az állam, amelyik a szervezetet fenntartja vagy közszolgáltatási szerzÅ‘dést kötött vele. Ezzel szemben a VI. kategóriába sorolt független színházak támogatásának meghatározására évente, pályázati úton kerül sor.

​

Az I-V. kategóriába sorolás feltételeként nézÅ‘szám és elÅ‘adásszám kritériumokat határoz meg a törvény, továbbá két szervezeti jellegű feltételt:

  1. a szervezet valamely önkormányzat fenntartásában (tulajdonában) működik vagy önkormányzattal kötött érvényes közszolgáltatási szerzÅ‘déssel rendelkezik a törvény szerinti támogatások igénybevétele alatt, továbbá

  2. vezetÅ‘jét a törvény rendelkezéseinek megfelelÅ‘en bízták meg.

 

Elvileg bármelyik független színház számára nyitott az, hogy kategóriát váltson, azaz kikerüljön a pályázati körbÅ‘l, ha teljesíti ezeket a feltételeket. A közszolgáltatási szerzÅ‘dés megkötése a törvény hatálybalépésétÅ‘l kezdÅ‘dÅ‘en a független színházak számára is lehetséges volt, ha valamely önkormányzat részére közszolgáltatások nyújtását vállalta. Ugyanakkor a besorolás további kritériuma,  azaz hogy a színház vezetÅ‘jének megbízásakor az Emtv feltételeit be kell tartani (pályázati úton történÅ‘ kiválasztás, Emtv alapján felállított bizottság bírálata, képesítési feltételek, munkaviszony létesítésére vonatkozó követelmény), egy magántulajdonban álló vagy magánszemélyek közössége (egyesület) által fenntartott szervezet esetében ennek teljesítése nem volt elvárható. Ténylegesen egyetlen független színház átsorolása sem történt meg azalatt az idÅ‘szak alatt, amíg a rendelkezés hatályban volt. (2009. január 1-2011. december 31.)

​

A nyilvántartásba vétel és besorolás nem a működés, a művészeti tevékenység folytatásának feltétele, viszont az Emtv.  alapján nyújtható támogatások többsége kizárólag a nyilvántartásban szereplÅ‘ és kategóriába sorolt elÅ‘adó-művészeti szervezetek számára elérhetÅ‘. 

​

Az Emtv. elfogadáskor hatályos szövegének független színházak szempontjából legfontosabb rendelkezése, hogy a VI. kategóriába sorolt színházak pályázati úton elosztható támogatásának aránya az I-VI. kategóriába sorolt színházak, balett- vagy táncegyüttesek központi költségvetési támogatása keretösszegének legalább 10%-a. Az éves támogatási forrás minimum keretösszegének meghatározásával együtt a jogalkotó kimondja azt is, hogy ez „az  elÅ‘adó-művészetben jelentkezÅ‘ újító törekvések támogatása és a magánszféra versenyképességének erÅ‘sítése érdekében” indokolt.

​

A támogatás mértékének törvénybe iktatása pénzügyi garanciát jelentett a független színházak számára tekintettel arra, hogy az I-V. kategóriába tartozó szervezetek éves támogatási kerete 2009-ben, a törvény hatálybalépésének évében jelentÅ‘sen nÅ‘tt:

​

​

​

​

​

​

​

​

2009. november 12.

A társaságiadó-kedvezményre jogosító támogatási rendszer (Tao-támogatás) bevezetése

​

Az Európai Bizottság az N 464/2009. számú egyedi határozatával hagyta jóvá azt a támogatási programot, amely lehetÅ‘vé tette, hogy az elÅ‘adó-művészeti szervezet támogatója társasági adókedvezményben részesüljön az általa nyújtott támogatás arányában. Az adókedvezménnyel kapcsolatos szabályokat a társasági adóról és osztalékadóról szóló 1996. évi LXXXI. törvény határozta meg.

​

A támogatási programban a kedvezményezett elÅ‘adó-művészeti szervezetek a nettó jegybevételük 80 %-ának mértékéig támogatást fogadhattak be adóalanyoktól, akiket a támogatás összegére tekintettel társaságiadó-kedvezmény illetett meg.

 

2010. január 1. 

Az Emtv. által bevezetett új, a besorolási kategóriákhoz kapcsolódó támogatási rendszer elindítása

 

​

​

​

​

​

​

​

​

2010. június 18.

Zárolás

​

A Kormány a 1132/2010. (VI.18.) határozatával elrendelt zárolás keretében, amely valamennyi színházi szervezetet érintett, a független színházak pályázati támogatására szolgáló keretösszeget a támogatási döntés meghozatala után 801,0 millió Ft összegre módosították, amely 34%-os csökkenést jelentett.

 

2011. január 1.

Az Emtv.  módosításának hatálybalépése, amelynek keretében a független színházak támogatására vonatkozó 10%-os arány 8%-ra változik.

​

Az Emtv. módosításával a VI. kategóriába sorolt színházak pályázati úton elosztható támogatásának aránya az I-VI. kategóriába sorolt színházak, balett- vagy táncegyüttesek központi költségvetési támogatása keretösszegének legalább 8%-a.

 

2012. január 1.

Az Emtv. átfogó módosítása

​

A nyilvántartásba vétel feltétele, hogy a szervezet legalább 3 éve fÅ‘tevékenységként elÅ‘adó-művészeti tevékenységet folytasson.

​

Az Emtv. módosítása megszünteti az elÅ‘adó-művészeti szervezetek hatósági besorolási rendszerét, és helyette adatszolgáltatáson alapuló minÅ‘sítési rendszert vezet be, amely alapján a minÅ‘sítéssel rendelkezÅ‘ elÅ‘adó-művészeti szervezetek közvetlen költségvetési támogatást kapnak a működésükhöz, míg a minÅ‘sítéssel nem rendelkezÅ‘ elÅ‘adó-művészeti szervezetek működési támogatása pályázati úton történik.

​

A módosítás törli a független színházak éves működési támogatási keretösszegének minimumát a törvénybÅ‘l.

 

A Tao-támogatás változásai:

2019. január 1.

Az elÅ‘adó-művészeti Tao-támogatás megszüntetése

​

2018. november 23-án hirdette ki az Országgyűlés azt a törvényt, amely hatályon kívül helyezte a társasági adóról és osztalékadóról szóló törvény elÅ‘adó-művészeti Tao-támogatással kapcsolatos rendelkezéseit. A támogatási rendszer megszüntetésével kapcsolatban a törvény indokolása nem tartalmaz eligazítást.

​

A támogatási rendszer helyébe 2019-tÅ‘l az ún. elÅ‘adó-művészeti többlettámogatási rendszer lépett, amelynek 2019. évi keretösszege a 2018. évi Tao-támogatási keretösszeg alapulvételével 37,4 milliárd forint volt. (2020-ban 37,0 milliárd forint)


 

Az elÅ‘adó-művészeti szervezetek nyilvántartását vezetÅ‘ hatóság:

 

2009. január 1-2011. december 31.  Kulturális Örökségvédelmi Hivatal ElÅ‘adó-művészeti Iroda

2012. január 1-2016. december 31. NKA Igazgatósága ElÅ‘adó-művészeti Iroda

2017. január 1- Pest Megyei Kormányhivatal Hatósági FÅ‘osztály

​

krono1.JPG
krono2.JPG
bottom of page