top of page
A független elÅ‘adó-művészeti szervezetek működése és tevékenységük támogatása a nyilvános adatok tükrében
Készítette: Hudi László

A független elÅ‘adó-művészeti szervezetek számának alakulása

 

Az itt közzétett adatok elsÅ‘sorban a kulturális statisztikai adatszolgáltatásra[1] épülnek, kiegészítve az Emtv. szerinti éves működési pályázat nyilvános adataival. A adatok összevetése alapján megállapítottuk, hogy a nem minden működÅ‘ szervezet teljesíti a kulturális statisztikai adatszolgáltatást, így az innen nyert adatokannak adatai nem teljes körűek.  

​

1. táblázat

​

​

​

​

Az 1. táblázatban mindazon szervezetek szerepelnek, amelyek egyrészrÅ‘l a kulturális statisztika részére adatot szolgáltattak és a függetleneknek szóló működési pályázatában is támogatottak voltak. MásrészrÅ‘l azok is szerepelnek itt, akik ugyan adatot nem adtak az EMMI kulturális statisztikájában, de a pályázatokban támogatottak voltak, és ezáltal váltak beazonosíthatóvá. HarmadrészrÅ‘l azok is szerepelnek itt, akik adataikkal megjelentek a kulturális statisztikában, tehát így beazonosíthatóak voltak, de a független működési pályázatokban vagy nem indultak, vagy ott támogatottak nem voltak. Ez tehát azt jelenti, hogy szerepel itt az összes olyan szervezet, amelyik valamilyen módon beazonosítható volt, és valamilyen mértékben a „független” minÅ‘sítés jogszabályban és a pályázati kiírásban meghatározott kritériumainak megfelelt. A szervezetek száma egyúttal azt is mutatja, hogy mint gazdasági területnek milyen mértékben volt fenntartható a bÅ‘vülése. (2. táblázat)

​

2. táblázat

 

​

​

​

 

A terület egészét nézve, pontosabb adatokat kaphatnánk, ha a hatóság, - korábban a Kulturális Örökségvédelmi Hivatal, majd az NKA Igazgatósága szervezetén belül működÅ‘ az ElÅ‘adó-művészeti Iroda, jelenleg a Pest Megyei Kormányhivatal - által nyilvántartásba vett szervezetek vizsgált idÅ‘szakra vonatkozó, évenkénti listája is rendelkezésünkre állt volna,  közérdekű adatigénylésünkre azonban csak azokat a nyilvántartási adatokat küldték meg, amelyek a havi frissítést követÅ‘en a hatóság honlapján[2] egyébként is hozzáférhetÅ‘ek. Az éves összesítésekbÅ‘l láthatóvá válhatott volna, hogy hány olyan szervezetet vettek az adott évben nyilvántartásba, amelyek a sem működési pályázatban, sem a statisztikában nem jelentek meg. Így csak találgatni lehet, hogyan alakult a szervezetek évenkénti összlétszáma. A részleges adatszolgáltatás alapján annyi tudható, hogy a 2020. március 20-i nyilvántartás szerint a kutatás idÅ‘szakában a nyilvántartásba vett 516 elÅ‘adó-művészeti szervezetbÅ‘l 267 volt nem állami-önkormányzati fenntartású, és működési területét a nyilvántartásba vétel során vagy kifejezetten függetlenként, vagy egyáltalán nem határozta meg  (akár tudatosan, akár adminisztrációs hiba folytán).

​

2. A színházi és táncművészeti szervezetek számának alakulása

​

Az összes szervezet számán belül a színházi és a táncművészeti szervezetek megoszlását, és ezek évenkénti mozgását a 3. és 4. számú táblázat mutatja be.

​

3.táblázat

​

​

​

​

​

​

 

​

​

4.táblázat

​

​

​

 

 

 

​

​

​

3. A független szervezetek statisztikai adatszolgáltatási hajlandóságának alakulása

​

A független terület nagyságának meghatározásában – és fÅ‘leg a végkövetkeztetések pontossága tekintetében – lényegi kérdés, hogy a szervezetek megjelennek-e az adatszolgáltatásban, és ha igen, akkor milyen mértékben. Ezért mérvadó a minisztérium kulturális statisztikai adatszolgáltatás keretébenadatot nyújtó szervezetek számának alakulása. (5. táblázat)

​

​

5.táblázat

​

​

​

​

​

​

​

A szervezetek adatszolgáltatási hajlandóságát az összes színházi és tánc szervezet számával (1. táblázat) összevetve feltűnÅ‘, hogy míg 2009-ben csak 63,2% adott adatot a minisztériumnak, addig 2017-ben már 92,6% tette ezt meg. Ugyanakkor az is látható, hogy 2010-tÅ‘l kezdve ez az arány tartósan 85% fölé emelkedett.  EbbÅ‘l levonhatjuk azt a következtetést, hogy a jelen kutatási összefoglalóban megjelenÅ‘ összesítÅ‘ számok legalább 5-15%-kal alacsonyabbak lehetnek a valós értékeknél, különösen, ha gondolunk azokra az alkotócsoportokra és szervezetekre is, amelyek a hivatalos adatokban egyáltalán nem jelennek meg, mégis a független szektor munkáját gyarapítják.

 

​

4. A támogatott független színházi és táncművészeti szervezetek számának alakulása

​

A független elÅ‘adó-művészeti szervezetek körén belül az éves működési pályázat keretében támogatottak számának éves alakulását mutatja be a 6. táblázat.

​

6.táblázat

​

​

 

​

 

 

 

 

 

​

 

 

EgyrészrÅ‘l látható, hogy 2010-ben az elÅ‘zÅ‘ évi pályázó szervezetek egyharmada kikerült a támogatottak körébÅ‘l. A 9 év alatt összesen 34 szervezet esett ki a támogatottak közül – átlagban évente 8. Mindemellett az is elmondható, hogy a vizsgált idÅ‘szakban évente 116 és 75 között mozgott azoknak a szervezeteknek a száma, akik valamiféle működési támogatást kaptak, és a szervezetek száma csökkenÅ‘ tendenciát mutat.

​

 

5. A támogatott szervezetek stabilitása a támogatási adatok tükrében

​

A következÅ‘kben a társulatok, szervezetek stabilitására, jelenlétére és fluktuációjára keressük a rálátást.

​

7.táblázat

​

​

​

​

 

​

A táblázatból kiderül, hogy 76 olyan szervezet szerepel a statisztikákban, amely mind a kilenc vizsgált évben szolgáltatott adatokat, és ezek közül 34 részesült valamennyi évben támogatásban. Ezen adatok alapján a vizsgált idÅ‘szakban összesen regisztrált 370 független szervezet 20,5%-a működött folyamatosan valamilyen formában, a többiek vagy idÅ‘közben kezdték meg működésüket, vagy idÅ‘közben megszűntek.

 

Ahogy fentebb már utaltunk rá, összesen 34 olyan szervezet volt, amely minden évben kapott működési támogatást. A színházak közül 24, a tánc szervezetek közül 10 volt ilyen, együtt, az összes támogatotthoz képest 19%. Ugyanakkor 54 olyan szervezet volt, amely csak egyetlen évben kapott a működési keretbÅ‘l támogatást, azaz az összes támogatott szervezet 30,2%-a.

 

​

6. A finanszírozási keretek alakulása

​

A következÅ‘kben a független elÅ‘adó-művészeti szervezetek működéséhez szükséges források közül működési célú közvetlen és közvetett állami támogatásokat tekintjük át a vizsgált idÅ‘szakot illetÅ‘en.

​

  1.  Működési pályázat

A működési pályázatként említett pályázati forma, azaz a költségvetési törvény szerint az elÅ‘adó-művészeti törvénybÅ‘l eredÅ‘ feladatok végrehajtása érdekében évente biztosított támogatási elÅ‘irányzat a fedezete a 2012-ig VI. kategóriába sorolt szervezetek, majd 2012-tÅ‘l a minÅ‘sítéssel nem rendelkezÅ‘ elÅ‘adó-művészeti szervezetek működési és projekttámogatásának. (8. táblázat)

​

8. táblázat

​

​

​

​

​

 

 

 

 

 

2010-ben jelentÅ‘s csökkenés figyelhetÅ‘ meg. A független terület a finanszírozásának a harmadát elvesztette, amikor a kormány határozata alapján a Nemzeti ErÅ‘forrás Minisztérium a pályázati döntést követÅ‘en zárolta a támogatási elÅ‘irányzat 34 %-át[3]. A vizsgált idÅ‘szakban az egyetlen jelentÅ‘snek mondható támogatási növekedés 2013-ban történt, az azévi elÅ‘irányzatban mintegy 257 millió Ft-tal növekedett a terület finanszírozása (+39%). Feltételezzük, hogy ezzel a 2012-ben kibÅ‘vített pályázati kategória új szereplÅ‘inek részbeni finanszírozására biztosított plusz forrást a kulturális kormányzat. Említettük, hogy a 2012-ben átfogóan módosított törvény lehetÅ‘vé tette önkormányzati szervezetek részvételét is a működési pályázatban, miközben ugyanezek önkormányzati fenntartói finanszírozásban is részesültek. A törvényi keretösszeg – amely nem azonos a 8. táblázatban feltüntetett, csak a független színházi és táncos szervezetek támogatására vonatkozó keretösszeggel – tartalmazza a szabadtéri és a nemzetiségi színházak támogatási elÅ‘irányzatát is, amelyet a minisztérium korábban nem pályázati úton, hanem a kÅ‘színházi finanszírozáshoz hasonló módon osztott fel. A pályázati kiírásokban a működési támogatáson túli, egyéb források bevonását a pályázat kiírója kifejezetten elvárta a pályázótól, ugyanakkor az elbíráláskor ezt a szempontot inkább a pályázó hátrányára vették figyelembe: ha a pályázó amúgy is sikeres más finanszírozási formák elérésében, tehát kevesebb működési támogatásra szorul.

​

A vizsgált idÅ‘szakban a független színházi és táncművészeti társulatok támogatására tervezett, szakmai kritériumok alapján elosztott, éves működési támogatás 2009. és 2017. között, összesítve 26 %-kal csökkent, miközben ugyanebben az idÅ‘szakban a GDP 19,1 %-kal nÅ‘tt.

​

2. A Tao-támogatás

Az elÅ‘adó-művészeti szervezetek bevételi forrásai között a vizsgált idÅ‘szakban egyre nagyobb jelentÅ‘ségűvé vált a társasági adókedvezményre jogosító támogatás, azaz a Tao-támogatás. Mivel a támogatás igénybevételének feltétele, hogy a szervezet saját jegybevétellel rendelkezzen, azok a társulatok, amelyek saját játszóhellyel nem rendelkeztek, nem, vagy csak kismértékben tudták igénybe venni ezt a támogatási formát. Ami miatt az igénybe vett támogatás mégis folyamatos növekedést mutat, az az, hogy a szervezetek az évek során kialakították a jegybevétel megszerzéséhez szükséges jogi és adminisztratív hátteret.

​

Az a szervezet, amely nem rendelkezett saját játszóhellyel, így saját jegybevétellel sem, köthetett olyan szerzÅ‘dést a jegyértékesítést végzÅ‘ befogadóhellyel, ami alapján az utóbbi átengedte a jegybevétel egészét vagy egy részét a fellépÅ‘ szervezet számára. A gyakorlatban ez csak akkor fordult elÅ‘, ha a játszóhely maga nem volt Tao-támogatás befogadására jogosult, azaz elsÅ‘sorban művelÅ‘dési házakban, az újonnan létrejött, így a nyilvántartásban még nem szereplÅ‘ játszóhelyeken, valamint a határontúli helyszíneken bemutatott elÅ‘adások után keletkezett ún. átengedett jegybevétele a független társulatoknak.

​

2013-ban az elÅ‘adó-művészeti szervezet - a jogszabályváltozásra való felkészülést elÅ‘segítendÅ‘ - választhatott, hogy a befogadható támogatást a korábbi szabály alapján a tárgyévi (2013) jegybevétele, vagy az új szabály alapján az elÅ‘zÅ‘ évi (2012) jegybevétele alapján kéri megállapítani. Így, ha valamelyik szervezetnek a 2013. sikeres éve volt, annak jegybevétele után 2013-ban és 2014-ben is jogosult volt támogatást befogadni.

​

A Tao-támogatás felhasználására vonatkozó statisztikai adatok vizsgálatakor ugyanazt a szűrÅ‘ feltételt alkalmaztuk, mint korábban: csak azokat a független szervezeteket vettük figyelembe, amelyek az éves működési pályázaton indultak.

​

9. táblázat

 

​

​

​

​

 

 

 

 

​

A következÅ‘ táblázat a működési pályázat éves keretösszegeit veti össze az igénybe vett Tao-támogatás éves összegével.  

​

10.táblázat

 

​

​

​

​

 

 

 

 

​

A 10. táblázat mutatja be a Tao-támogatás mértékét a közvetlen költségvetési támogatáshoz képest: a vizsgált idÅ‘szak egészében a független elÅ‘adó-művészeti szervezetek költségvetési bevételeinek kisebb része származott csak a jegybevételhez igazodó támogatási formából. Míg a hatósági nyilvántartásban szereplÅ‘, egyre bÅ‘vülÅ‘ létszámú, magát független színházként vagy táncegyüttesként definiáló szervezetek adott évben befogadott összes Tao-támogatása sem érte el a tárgyévi működési támogatási keretösszeget, addig az összes színházi és táncművészeti szervezet 2017. évi Tao-támogatása meghaladta a 37 milliárd forint összeget. (11. táblázat)

​

11.táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

 

 

​

Itt pontosan nyomon követhetÅ‘, hogy a független terület részesedése a Tao-támogatásból elenyészÅ‘ volt az összes elÅ‘adó-művészeti szervezet által befogadott támogatáshoz képest, a vizsgált idÅ‘szakot tekintve, átlagosan 2,19 % évente.

​

12.táblázat

​

​

​

​

​

​

​

 

 

 

 

 

 

Itt az figyelhetÅ‘ meg, hogy a működési pályázat nyertesei közül hányan voltak jogosultak Tao-támogatást befogadni. Az adatokból kiolvasható, hogy a működési pályázaton támogatottak között a felét sem érte el, vagy majdnem a felét érte el azoknak a száma, akiknél a Tao-támogatás bevezetése forrásbÅ‘vüléssel járt.

​

A Tao-támogatás bevezetésének hatása azon szervezeteket is érintette, amelyek – saját jegybevétel hiányában - maguk nem voltak jogosultak közvetlenül támogatást befogadni. Esetükben ugyanis az elÅ‘adásaikat bemutató és repertoáron tartó befogadószínházak és produkciós szervezetek az általuk befogadott támogatásból e szervezetek új bemutatóinak megvalósítását és továbbjátszását támogatták.

 

​

3. A vizsgált, független területen működÅ‘ elÅ‘adó-művészeti szervezetek működési támogatása

A vizsgált idÅ‘szakban a VI. kategóriába sorolt, majd 2012-tÅ‘l a minÅ‘sítéssel nem rendelkezÅ‘ elÅ‘adó-művészeti szervezetek működési költségei fedezetére az Emtv. szerinti működési pályázaton elnyert összeget, valamint a befogadott Tao-támogatás egy részét vagy egészét használhatták. Ezek alakulását a vizsgálat célcsoportjába tartozó kört illetÅ‘en a 13. és 14.  táblázat mutatja be.

​

13.táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Az összes befogadott támogatás mértéke a vizsgált idÅ‘szakban 2013-ban volt a legmagasabb, akkor a 2009-ben elindított támogatási rendszer alapján az elsÅ‘ évben biztosított támogatás kevesebb mint másfélszerese folyt be támogatási bevételként úgy, hogy az elsÅ‘ évben a Tao-támogatás - mivel csak 2009. novemberétÅ‘l lehetett jegybevételt figyelembe venni – marginális volt. A Tao-támogatás bevezetése a vizsgált szervezetek szempontjából egyre jelentÅ‘sebb működési bevételi forrás lett, ugyanakkor az összes elÅ‘adó-művészeti szervezet által évenként befogadott Tao-támogatáshoz képest egyetlen évben (2013.) haladta meg a 4%-ot. (Ld. 11. táblázat)

​

14. táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

 

A táblázatból látható, hogy ugyan 2013-ban jelentÅ‘sen növekszik a területen megjelenÅ‘ teljes összeg, de 2013-tól ugyanakkor folyamatosan csökkenÅ‘ tendenciát is mutat. A vizsgált idÅ‘szak átlagában mindössze 5,59 %-os forrásnövekedés volt tapasztalható, ráadásul ebben benne van a Tao-támogatás is, amely nem minisztériumi pályázati döntéstÅ‘l függött, hanem a szervezetek adminisztratív szempontú fejlÅ‘désének és támogatásszerzÅ‘ aktivitásának az eredménye.

​

Annak vizsgálatához, hogy a mindenkori kulturális politika miként viszonyult a gyakorlatban a független színházi területhez, az Emtv. szerinti működési pályázatra évenként meghatározott keretösszeg alakulását vesszük alapul.

.

15. táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

4. A független területre fordított költségvetési források a költségvetés összes kulturális kiadásához viszonyítva

​

A Kulturális Statisztikai Hivatal (KSH) éves összesítÅ‘ adatsorai mutatják a költségvetés egészén belül a kultúrára fordított kiadásokat. (16. táblázat) A KSH a színházakra vonatkozó adatokat külön, míg a zenei és táncművészeti célokra fordított támogatásokat összesítve szerepelteti, emiatt a színházi és táncművészeti terület együttes adatai nem álltak rendelkezésre a kutatásunkhoz.

A KSH adatok a kulturális kiadások között értelemszerűen nemcsak a működési (azaz a kutatásunkkal érintett) kiadásokat tartalmazzák, hanem a kulturális célú beruházások éves kiadási adatait is.

A táblázat nem tartalmazza a társasági adókedvezményre jogosító, közvetett állami támogatást, mivel az nem jelent meg államháztartási kiadásként. A Tao-támogatás éves keretszámaival összevetve látható, hogy a Tao-támogatás jelentÅ‘sebb mértékben növekedett, mint a közvetlen állami támogatás, az elÅ‘adó-művészeti szervezetek támogatási bevételei között ez a tervezhetÅ‘ támogatási forma alapvetÅ‘ jelentÅ‘ségűvé vált, és tervezhetÅ‘sége, kiszámíthatósága miatt a biztonságos működés egyik feltétele volt.

​

16. táblázat

​

​

​

​

​

 

​

​

​

​

​

5. A független elÅ‘adó-művészeti szervezetek tevékenységének indikátorai

​

Az elÅ‘zÅ‘ekben bemutattuk, hogy a vizsgált idÅ‘szakban az állam milyen támogatási formákkal járult hozzá a független terület működéséhez, a következÅ‘kben azt vizsgáljuk, hogy miként térült meg a befektetett forrás. A színházi (táncművészeti) területen ezt általában az elÅ‘adásszámok és a nézÅ‘számok indikálják, amelyek művészi értéket, társadalmi hasznosságot nem fejeznek ki.

​

A vizsgált szervezetcsoport a továbbiakban is az éves működési támogatásban részesülÅ‘, nyilvántartásba vett színházi és táncművészeti elÅ‘adó-művészeti szervezetek köre.

​

A kulturális statisztikai adatszolgáltatás jellemzÅ‘je, hogy a koprodukcióban, azaz a több szervezet által közösen létrehozott elÅ‘adások az összes koprodukciós partner adatszolgáltatásában megjelennek, míg a nézÅ‘szám adatokat a Tao-támogatásra tekintettel az a szervezet tünteti fel, amelynél a jegybevétel keletkezett. Ahogyan azt az elÅ‘zÅ‘ekben már rögzítettük, a kulturális statisztikai adatszolgáltatást teljesítÅ‘k száma, bár évrÅ‘l-évre nÅ‘, és és az arányuk 2017-ben már 90% felett volt, a vizsgált idÅ‘szak egészét tekintve nem teljeskörűen állnak az adatok rendelkezésre.

​

A fentiekre tekintettel a kutatási anyagokban ismertetett elÅ‘adás- és nézÅ‘számok nem pontosak, azonban a tendenciák bemutatására alkalmasak.

​

​

6. A költségvetési támogatás felhasználásának hatékonysága

​

6.1. Az elÅ‘adásszámok

​

Az elÅ‘adásszámok alakulását a 17. táblázat mutatja be.

​

17.táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Ezeket az adatokat összesítve azt látjuk, hogy a független szervezetek évente átlagosan 4 590 elÅ‘adást tartottak, a játszott elÅ‘adások száma három év kivételével növekedett Az adatsorból kiolvasható, hogy a 2009-es évhez képest 2017-ben 80 %-kal több elÅ‘adás valósult meg – miközben a rendelkezésre álló források 2009-hez képest lényegesen nem nÅ‘ttek.

Az éves működési támogatási keretszámok és az elÅ‘adásszámok ismeretében kiszámítható az egy elÅ‘adásra jutó működési támogatás, amely az elÅ‘adásszámok növekedésével folyamatosan csökkenÅ‘ tendenciát mutat az évek során.

​

18. táblázat

​

​

​

​

​

 

​

​

​

​

A működési támogatás oszlop összegeihez hozzáadva a Tao-támogatásból származó bevételt látható, hogy milyen mértékben kompenzálta a csökkenÅ‘ arányú közvetlen állami támogatást a jegybevétel arányában befogadott támogatás, bár ez a többletforrás a független szervezetek egy részét – jegybevétel hiányában - nem érintette. (19. táblázat)

​

19. táblázat

​

​

​

​

 

​

Kép5.jpg
Kép6.jpg
Kép7.png
Kép8.jpg
Kép9.jpg
Kép10.jpg
Kép11.jpg
Kép12.jpg
Kép13.jpg
Kép14.jpg
Kép15.jpg
Kép16.jpg
Kép17.jpg
Kép18.jpg
Kép19.jpg

6.2. A nézÅ‘szám

​

Az elÅ‘adások nézÅ‘száma több tényezÅ‘tÅ‘l függ:

  1. a játszóhely befogadóképessége

  2. az elÅ‘adások játszásának gyakorisága, rendszeressége

A független elÅ‘adó-művészeti terület sajátossága, hogy játszóhelyei jellemzÅ‘en 500 fÅ‘ alatti befogadóképességűek. Néhány példa:

​

20. táblázat

​

​

​

​

​

A kisebb befogadóképesség és a játszóhelyek szűkös száma maximálja az elÅ‘adások nézÅ‘számát is. A nézÅ‘számok éves alakulását a 21. táblázat mutatja be.

​

21. táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

 

Az elÅ‘adások nézÅ‘száma a 2016. évi visszaesés kivételével folyamatosan növekvÅ‘ tendenciát mutat. Összevetve azzal, hogy a vizsgált idÅ‘szak elsÅ‘ éveiben a kulturális statisztikai adatszolgáltatásra kötelezett szervezetek jóval nagyobb arányban mulasztották el e kötelezettségüket, a 2012-2019 évek adatai ténylegesen magasabbak voltak, mint az a statisztikai adatokkal kimutatható.

​

6.3. Az elÅ‘adásszámok és a látogatószám

A játszóhelyek befogadóképessége széles skálán mozog, a nagyobb játszóhelyek nézÅ‘szám adatát jelentÅ‘s mértékben kompenzálja a jóval több kisméretű játszóhelyen játszott elÅ‘adás adata, amely alapján az átlagos nézÅ‘szám 139 fÅ‘. (22. táblázat)

​

22.táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

6.4. „Egy székre jutó támogatás”

Az elÅ‘adó-művészeti területen az állami, önkormányzati támogatás hasznosulásának hagyományos mutatószáma az ún. egy székre jutó támogatás, amelybÅ‘l kiszámítható az az eszmei jegyár, amennyibe az állami, önkormányzati támogatás nélkül kerülnének a jegyek.

 

23.táblázat

​

​

​

​

 

​

​

​

​

A vizsgált idÅ‘szakot tekintve az egy látogatóra jutó közvetlen állami támogatás átlagosan 1417 Ft. Kiegészítve mindezt a Tao-támogatások adataival az egy székre jutó átlagos támogatás a következÅ‘k szerint alakult:

​

24. táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

A 24. táblázatból megállapítható, hogy a növekvÅ‘ arányú Tao-támogatásokkal átlagosan 1 975 Ft-ra nÅ‘tt a független területen az egy jegyre jutó működési típusú támogatás aránya.

 

7. Foglalkoztatás a független elÅ‘adó-művészeti területen

​

A vizsgálat adatforrása a foglalkoztatás alakulása esetében is a kulturális statisztikai adatszolgáltatás a 2009-2017 évek adatairól.

​

A foglalkoztatási viszonyokra irányuló kutatásunk során két szűrési szempont alapján alakítottuk ki a vizsgált szervezetek körét:

1. kategória: Az összes nem állami és nem önkormányzati tulajdonban álló, illetve fenntartású szervezet, amely megfelel a független elÅ‘adó-művészeti szervezet Emtv-ben meghatározott jogi státuszának.

2. kategória: Az Emtv szerinti éves működési pályázaton nyertes szervezetek, és amelyek teljesítették a statisztikai adatszolgáltatást, amely a kutatásunk keretében alkalmazott szűkebb értelemben vett független szervezetek körét alkotják.

​

A 25. táblázat tartalmazza a foglalkoztatottak összesített, azaz a munkaviszonyban és a vállalkozói jogviszonyban foglalkoztatottak együttes létszámára vonatkozó adatokat.

​

25.táblázat

​

​

​

​

​

​

​

2009. és 2017. között évente átlagosan 3 042 fÅ‘ dolgozott a nem állami-önkormányzati színházi és tánc szervezeteknél. A dolgozók számának növekedése tartósnak volt mondható, ami átlagosan évente 9,55 %-os volt – kivéve 2013-at, amikor 4,78 %-os csökkenés mutatkozott.

​

A független színházi és táncművészeti szervezetek működési támogatásának célja – szemben a projekteket finanszírozó támogatási programokkal –, hogy a szervezeti működéssel együtt járó adminisztratív, infrastrukturális és foglalkoztatási kiadásokhoz járuljon hozzá, ezáltal elÅ‘segítse a professzionális keretek között történÅ‘ munkavégzést. Ha ennek hatékonyságáról akarunk képet kapni, akkor azt érdemes megnézni, hogy vajon hány olyan munkavállaló dolgozik a területen, akik teljes munkaidÅ‘ben végzik munkájukat. A 26. táblázat az összes nem állami-önkormányzati szervezetben foglalkoztatottak létszámát mutatja be a vizsgált idÅ‘szakban.

​

26. táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

​

Tehát, ha az összes nem állami-önkormányzati szervezet foglalkoztatottjait vizsgáljuk, akkor azt látjuk, hogy csupán egytizedük teljes munkaidÅ‘ben foglalkoztatott. A vizsgált idÅ‘szak egészét alapul véve, az átlag 12,2 %.

​

Az Emtv. szerinti működési pályázaton nyertes szervezetek esetében 2009. és 2017. között, a teljes munkaidÅ‘ben foglalkoztatottak átlaga együttesen 10,8 %. FeltűnÅ‘, hogy ezen belül a teljes munkaidÅ‘ben foglalkoztatottak száma szinte minden évben tendenciát vált, a változás egyszer negatív, másszor pozitív. A pályázati úton támogatott szervezetek minden évben viszonylag drasztikusan kénytelenek átszabni a foglalkoztatási politikájukat, a kevés teljes munkaidÅ‘ben foglalkoztatott számára pedig, akik a területen dolgoznak, szinte minden év arról szól, hogy vajon tudják-e munkájukat folytatni.

​

Az elÅ‘adó-művészeti területen az elmúlt 30 évben egyre inkább elterjedt foglalkoztatási forma, hogy a szervezetek a munkatársaik egy részét vagy mindannyiukat vállalkozóként foglalkoztatják.Ez a foglalkoztatási viszony a munkaadó számára kevesebb kötöttséggel és adminisztratív teherrel, és nem utolsósorban alacsonyabb költséggel jár. Viszont így a foglalkoztatottaknak kisebb az elkötelezettségük a szervezetek felé, így a társulatok munkája gyengülÅ‘ kohézión alapul. Ezt az állapotot tükrözi a 27. táblázat.

​

27. táblázat

​

​

​

​

​

​

​

​

​

 

A vállalkozói jogviszonyban foglalkoztatottak aránya átlagosan az összes foglalkoztatott kétharmada. Az összes nem állami-önkormányzati szervezeteknél a vállalkozók száma növekedést mutat, amely arányos az összes foglalkoztatott számának növekedésével. A működési pályázat eredményének kitett nyertes pályázó szervezetek körében erÅ‘teljesen csökken az összes vállalkozó száma, de ez inkább az összes foglalkoztatott számának csökkenésével függhet össze, alátámasztva a pályaelhagyás tendenciáját.

​

​

Összegzés

Nehéz lenne mindenre kiterjedÅ‘ tanulságokat levonni az itt közölt adatokból. Nagy vonalakban azonban elmondható, hogy a 2009- 2017. közötti idÅ‘szakban a tartósan forráshiányos finanszírozás ellenére a független szcéna életképes maradt Magyarországon, ráadásul egyre bÅ‘vülÅ‘ nézÅ‘i igény is mutatkozott az itt folyó alkotómunka befogadására. Látható, hogy annak ellenére, hogy az állami finanszírozás erÅ‘sen korlátozott működést tett csak lehetÅ‘vé, a terület mégis bÅ‘víteni tudta kínálatát. EbbÅ‘l az is következik, hogy azok a szervezetek tudtak fennmaradni, amelyek egyéb, a működési és egyéb állami pályázatoktól független bevételi forrásaikat (közösségi finanszírozás, jegybevétel, Tao., külföldi támogatás, vállalkozási tevékenység) maximalizálni tudták. Pontosan érzékelhetÅ‘, hogy az állami finanszírozásra biztosított összegeknek az értékállósága, munkahelymegÅ‘rzÅ‘ kapacitása nem tudott megvalósulni.

 

Látva a számokat, talán nem járunk messze az igazságtól, ha feltételezzük, hogy az állam kulturális koncepciójában a független elÅ‘adó-művészeti terület tevékenysége, annak támogatása nem élvezett prioritást a vizsgált idÅ‘szakban. Ez a színházi struktúra szempontjából egyfajta visszarendezÅ‘désre utal a 2008-ban elfogadott elÅ‘adó-művészeti törvény tartalmához és szellemiségéhez képest.  

​

[1] Kulturális Statisztikai AdatgyűjtÅ‘ Rendszer https://kultstat.oszk.hu/#/home

[2] A Pest Megyei Kormányhivatal Hatósági FÅ‘osztály Oktatási és Kulturális Osztály honlapja

[3] 1132/2010. (VI. 18.) Korm. határozat - a 2010. évi költségvetéssel összefüggÅ‘ egyes feladatokról

​

Kép20.jpg
Kép21.jpg
Kép22.jpg
Kép23.jpg
Kép24.jpg
Kép25.jpg
Kép26.jpg
Kép27.jpg
bottom of page